Róża


Według badań amerykańskich paleobiologów róże pojawiły się na Ziemi około 40 milionów lat temu. Większość dzikich gatunków, bo około 70% pochodzi z Azji, pozostałe 30% wywodzi się z Afryki, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Europy. Około 5000 lat temu róża już była hodowana w Sumerze, skąd została rozprzestrzeniona na całą Mezopotamię. Mniej więcej w tym samym okresie była uprawiana także w Chinach. Persowie uważali różę za „królową ogrodu”, słowo „róża” w ich języku oznacza „kwiat”. Na drodze pochodu róż z Persji aż po Europę spotykamy wzmianki o ogrodach różanych w Babilonie, gdzie słynne były wiszące ogrody Semiramidy. Róże królowały także w starożytnej Grecji, Persji, Rzymie.

 

 

Kwiaty róż są promieniste, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany, półpełne lub pełne we wszystkich barwach, za wyjątkiem czysto niebieskiej. Tysiące odmian róż, niezliczone bogactwo kolorów i kształtów to niekwestionowana zasługa hodowców,  którzy poświęcili im lata żmudnej pracy.

 

 

Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piękne kwiaty, zapach a także długi okres kwitnienia. Róża jest kwiatem bardzo szlachetnym, już przed wiekami została symbolem miłości, piękna i nieskazitelności, oraz kobiecości i tajemniczości.

 

 

Róże cięte niestety są podatne na blokowanie się systemu naczyniowego, więc rozwijające się w kilkudniowej wodzie bakterie i glony zatykają końce łodyg, utrudniając pobieranie wody. Dlatego ważna jest systematyczna wymiana wody lub zastosowanie odżywki do kwiatów ciętych która utrzymuje wodę w czystości przez 7 do 10 dni. Przed wstawieniem kwiatów do wazonu podcinamy łodygi skośnie o około 2 cm.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług