ROŚLINY DONICZKOWE


Kiedy przesadzać?

 

Najlepszą porą na przesadzanie roślin w mieszkaniu jest marzec. Wyjątek stanowią rośliny kwitnące w tym okresie jak np. kaktusy które przesadzamy na przełomie stycznia i lutego. Rośliny wraz ze wzrostem potrzebują więcej ziemi a tym samym większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, ulega wyjałowieniu. Natomiast przy regularnym nawożeniu niektóre składniki gromadzą się w nadmiarze i może dojść do zbyt dużego zasolenia. Stare podłoże jest najczęściej zbite i źle napowietrzone. Młode jednoroczne lub dwuletnie rośliny trzeba przesadzać co roku, starsze co 2–3 lata, odpowiednio do ich tempa wzrostu i kondycji.

 

Wybór doniczki

 

Nowa doniczka powinna być o 2 do 4 centymetrów większa, niż dotychczasowa. Zbyt duża donica może spowodować rozrost bryły korzeniowej kosztem nowych pędów i ulistnienia. Donica powinna mieć w spodzie drożny otwór do odpływu nadmiaru wody, w przeciwnym wypadku nastąpi zaleganie wody, a w konsekwencji gnicie korzeni. Warto na spód donicy nasypać keramzyt, kamyki lub fragmenty glinianych doniczek. Taki drenaż chroni roślinę przed przelaniem i umożliwia dostęp powietrza do korzeni.

 

Dobór ziemi

 

Większość roślin przesadzamy do ziemi uniwersalnej. Jest to najczęściej mieszanka rozdrobnionego torfu z ziemią kompostową i piaskiem wzbogacona o podstawowe składniki mineralne które wystarczą roślinie na kilka tygodni. Należy pamiętać, iż niektóre gatunki roślin mają specyficzne potrzeby, np. azalie, gardenia czy paprocie, wymagają kwaśnego podłoża o pH 4,5–5,5. Kaktusy z kolei lubią ziemię ubogą, z dodatkiem żwirku i piasku. Storczyki wymagają przepuszczalnego podłoża, z przefermentowanej kory, włókna kokosu i węgla drzewnego.

 

Przesadzanie roślin

 

Kilka godzin przed przesadzeniem roślinę należy dobrze podlać - ułatwi to wyjęcie bryły korzeniowej z donicy. Gęsty splot korzeni lekko rozluźniamy i wstawiamy do nowej donicy obsypując bryłę podłożem do ok. 1,5 centymetra od górnej krawędzi donicy. Na koniec glebę lekko ubijamy i obficie podlewamy. Ponieważ w nowym podłożu znajduje się wystarczająca ilość składników pokarmowych, pierwsze nawożenie będzie konieczne nie wcześniej jak za miesiąc.

Roślinom, które lubią dużo wilgoci warto wymieszać ziemię z hydrożelem, zapewnia on korzeniom ciągły dostęp wilgoci, wchłania nadmiar wody i oddaje ją roślinie, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Dzięki temu możemy wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi podlewaniami (przyda się, gdy będziemy chcieli wyjechać na wakacje).

  Zapraszamy do korzystania z naszych usług