KWIATY CIĘTE


Oto kilka wskazówek które pomogą przedłużyć żywotność kwiatów ciętych w wazonach.

 

Kwiaty mocno rozwinięte wydzielają etylen, więc umieszczone razem z tymi w pączkach, będą przyśpieszać ich przekwitanie.

 

Nie należy ustawiać wazonu z kwiatami obok patery z owocami, tudzież pomidorami. Szczególnie wrażliwe na wydzielany przez owoce etylen są goździki i róże.

 

Im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym niższa wilgotność więc tym szybciej kwiaty cięte tracą wodę.

 

Jeżeli jest taka możliwość, kwiaty przynajmniej na noc przenosimy do chłodnego pomieszczenia i wstawiamy do wiadra z zimną wodą. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć parowanie, można wiadro przykryć z wierzchu papierem. Rano kwiaty będą świeże, a ich łodygi sztywne i wyprostowane.

 

W ciągu dnia zadbajmy o to, aby rośliny nie stały w pełnym słońcu oraz w miejscu narażonym na przeciągi.

 

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie stoją kwiaty, możemy podwyższyć rozpylając wodę która obniży jednocześnie temperaturę otoczenia.

 

Nie należy jednak zraszać kwiatów: róż, kamelii, storczyków, konwalii, goździków ani większości kwiatów białych, gdyż po takim zabiegu na płatkach powstają plamy i przebarwienia.

 

Woda w naczyniach metalowych dłużej pozostaje świeża i czysta niż w naczyniach szklanych. Najlepsza jest woda deszczowa. Woda z kranu powinna być pozbawiona chloru. W tym celu wystarczy pozostawić ją na kilka godzin w odkrytym naczyniu, aż chlor się ulotni.

 

Na ogół rośliny świeżo ścięte wymagają dużych ilości wody. Optymalna głębokość ich zanurzenia wynosi w większości przypadków połowę długości łodygi.

 

Przed włożeniem do wazonu przycinamy końcówki łodyg – najlepiej pod skosem, aby powierzchnia wchłaniania wody była jak największa. Usuwamy wszystkie liście, które mogłyby się znaleźć pod wodą, by nie przyspieszać procesów gnilnych.

 

Zakwaszanie wody ogranicza nieco rozwój bakterii gnilnych. Można zatem dodać kilka kryształków kwasku cytrynowego lub pół aspiryny. Podobnie zadziała miedziana moneta lub mosiężna blaszka na dnie wazonu. Dlatego też kwiaty w metalowych naczyniach zwykle trzymają się nieco dłużej.

 

Trwałość kwiatów poprawi także zastosowanie specjalnych odżywek do kwiatów ciętych. W tym przypadku nie wymieniamy wody w wazonie, a jedynie uzupełniamy jej niedobór.

    Zapraszamy do korzystania z naszych usług