Goździk


Goździk obejmuje ok. 300 gatunków z terenu Eurazji i północnej Afryki. W Polsce rośnie dziko 11 gatunków, tworzą mieszańce, niektóre występują w kilku odmianach.

 

 

Przed laty oferowano tylko tzw. odmiany standardowe, o dużych białych, różowych lub czerwonych kwiatach, osadzonych pojedynczo na łodydze. Obecnie spotyka się również goździki koloru łososiowego, fioletowego i żółtego, dwu lub wielobarwne, z płatkami gładkimi albo ząbkowanymi. Oprócz odmian standardowych w kwiaciarniach dostępne są także goździki gałązkowe, o drobniejszych kwiatach, zebranych po kilka na pędach, a także miniaturowe - o kwiatach bardzo drobnych i pachnących. Obecnie goździki szklarniowe zajmują w Polsce czołowe miejsce w produkcji roślin ozdobnych. Wyjątkowa trwałość po ścięciu oraz walory dekoracyjne goździków, sprawiają że są chętnie stosowane w bukieciarstwie do tworzenia kompozycji kwiatowych.

 

 

Goździki preferują wodę o temperaturze pokojowej i jak w przypadku innych kwiatów przed wstawieniem do wazonu należy je przyciąć.

 Zapraszamy do korzystania z naszych usług